Buying a goat one pencil at a time

Tools
  • Print

Created:

Updated: Wed, 19 Feb 2014 06:51:31 CST

How much does a goat cost?  Some Kearney third graders are learning one quarter at a time.

"You put a quarter in the slot and then you push the quarter in and then a pencil comes out and all the money goes to families in Uganda," said Hannah Schall.

Northeast Elementary is debuting their pencil machine and it's one with a powerful goal.

The third grade classes have set out to raise the 120 dollars it takes to send a goat to Uganda through the organization Heifer International.

The goat will help villages earn enough money to send students to school-- a lesson that's touching the hearts of these young but wise 8 year olds.

"It makes me feel kind of nice," said Avery McMechan.

"It makes me feel really good inside," said Landon Clarke. 

And after they raise the 120 dollars, the machine won't be coming down.  The school hopes to send a goat each time the machine brings in enough money.